skip to Main Content
Jak Sprzedać Udział W Nieruchomości?

Jak sprzedać udział w nieruchomości?

Udział w nieruchomości można odsprzedać. Gdy ważny jest komfort i szybkość całej transakcji, wato zdecydować się na skorzystanie z usług skupów nieruchomości!

 

Wiele nieruchomości w Polsce posiada kilku właścicieli. Mówimy wówczas o udziałach w danej nieruchomości. Czy taki właśnie udział można sprzedać? Tak, jest to możliwe. O czym powinien pamiętać wtedy współwłaściciel planujący taką transakcję?

Czym jest udział w nieruchomości?

Nieruchomości, na przykład domy, mieszkania czy działki mogą być wyłączną własnością jednej osoby, ale mogą one stanowić także współwłasność tworzoną przez wielu właścicieli. Ze współwłasnością najczęściej mamy do czynienia wtedy, gdy nieruchomość była przedmiotem spadku, czyli została podzielona na kilku spadkobierców.

Współwłasność na nieruchomości bardzo często stanowi dość poważny problem, gdy współwłaściciele nie mogą dojść ze sobą do porozumienia, na przykład dotyczące ich sprzedaży czy remontu.

Udział w nieruchomości może być zatem korzyścią, ale może być też sporą trudnością. W sytuacji, gdy współwłasność w danej nieruchomości, na przykład w mieszkaniu czy w domu, nie jest potrzebna, można zdecydować się na jej odsprzedaż. Jak to zrobić?

Sprzedaż udziału w nieruchomości

Chociaż wiele osób mylnie uważa, że udziału w nieruchomości nie można odsprzedać, to jednak taka procedura dopuszczona jest przepisami prawa. W tym przypadku właściciel udziałów, czyli współwłaściciel może zbyć własną część własności.

Sprzedaż udziału w nieruchomości może odbywać się przy tym bez konieczności informowania o tym innych współwłaścicieli nieruchomości. Co więcej, nie jest konieczne uzyskani zgody od pozostałych współwłaścicieli na wykonanie transakcji. Jak stanowi art. 198 Kodeksu cywilnego:

„Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.”

W przypadku odsprzedaży udziału w nieruchomości dochodzi do sytuacji, w której w miejsce dotychczasowego współwłaściciela, czyli zbywcy, wchodzi nabywca, który staje się nowym współwłaścicielem nieruchomości. Proces ten następuje zgodnie z przepisami dotyczącymi sprzedaży innych nieruchomości, czyli konieczne jest zawarcie aktu notarialnego.

Warto przy tym pamiętać, że dochodzi wtedy do zbycia udziału, a nie wydzielonej fizycznie części nieruchomości! Wielkość udziału określa się wtedy odpowiednim ułamkiem albo procentem.

Sprzedaj udział w nieruchomości w skupie!

Sprzedanie udziału w nieruchomości, na przykład w domu czy w mieszkaniu może być jednak bardzo trudne. Co wtedy, gdy współwłaściciel chciałby odzyskać pieniądze szybko i sprawnie?

W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie wybranie usług skupów nieruchomości. Skupy tego typu zajmują się świadczeniem usług odkupu różnego typu nieruchomości od swoich klientów, w tym między innymi domów, mieszkań, gruntów.

Skorzystanie z usług skupu nieruchomości posiada w tym przypadku wiele zalet, w tym między innymi są to:

  • prostota – udział można sprzedać bez problemów
  • komfort – transakcja nie wymaga wystawiania ogłoszenia czy korzystania z usług biur nieruchomości
  • rzetelna wycena – przygotowana przez rzeczoznawcę
  • korzystna cena – przystępne ceny odkupu nieruchomości
  • szybkość – sprzedaż można zrealizować w ciągu kilku dni
  • ekspresowa wypłata środków – przelewem albo gotówką
  • bezpieczeństwo – czytelna umowa i przejrzysta transakcja
  • umowa w kancelarii notarialnej – podpisana w obecności stron i notariusza
  • fachowa pomoc – doradztwo, przygotowanie dokumentacji

Te wszystkie zalety powodują, że skup nieruchomości, na przykład skup mieszkań w Warszawie, mogą być najlepszym rozwiązaniem dla osób posiadających udział w nieruchomości i chcących odsprzedać go w korzystnej cenie.

Ze skupami nieruchomości można skontaktować się już teraz telefonicznie albo on-line – wówczas można uzyskać już początkową wycenę na podstawie przekazanych informacji. Najczęściej pieniądze można mieć u siebie nawet w przeciągu tygodnia!

Wybierz sprawdzony skup nieruchomości w Warszawie

Chcesz zdecydować się na odsprzedanie udziału w nieruchomości zlokalizowanej w Warszawie lub w okolicznych miejscowościach? Wybierz ofertę skupu Smarthome!

Smarthome działa jako skup domów oraz skup mieszkań w Warszawie już od lat. Firma ta zapewnia swoim klientom pełną i profesjonalną obsługę w ramach transakcji nieruchomości, w tym także w ich odkupie od klientów.

W Smarthome można sprzedać różnego rodzaju nieruchomości, w tym także te trudne, na przykład będące przedmiotem współwłasności, nieruchomości zadłużone czy też z lokatorami.

Smarthome gwarantuje szybkość transakcji – już w przeciągu 3 dni z klientem skontaktuje się rzeczoznawca i wykona dokładną wycenę, a w terminie 3-7 dni właściciel nieruchomości może otrzymać środki ze sprzedaży na swoje konto bankowe lub też gotówką.

Sprzedaż udziału w mieszkaniu, domu czy gruncie nie musi być problemem. Wybierz ofertę firmy Smarthome!

Więcej informacji dotyczących oferty firmy Smarthome można znaleźć już teraz na jej stronie internetowej dostępnej pod adresem:

www.skupujemy-mieszkania.waw.pl

Back To Top